International Watercross Association (IWA).
  IWA C&A Pro Snowmobile Skis www.caproskis.net IWA Wiseco www.wiseco.com IWA Artic FX www.arcticfxgraphics.com  
    
HOME   Ø   REGISTRATION   Ø   STORE   Ø   SCHEDULE   Ø   MEMBERSHIP   Ø   SPONSORS   Ø   DRIVERS   Ø   CONTACT  
Rules   Ø   Results   Ø   Past News   Ø   Photos   Ø   Video   Ø   About IWA    Ø   Registered Drivers    Ø  Classifieds International Watercross Association (IWA) Facebook
    

 
SUPERIOR WATERCROSS SHOOTOUT - THE BIGGEST SHOW ON H20
August 17-18
, 2013
Superior, WI
Race Class:    600 Drags 
Rider First Last City         State Prov    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Finish
Number   Name   Name   
10313 Autumn Pendegayosh Nevis   MN   Ski Doo   313   DNF        
10333 Krystle Kulenkamp Stillwater   MN   Ski Doo   333         
Race Class:    800 Drags 
Rider First Last City         State Prov    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Finish
Number   Name   Name   
10244 Austin Mccurdy Lindstrom   MN   Ski Doo   244   DNF        
10101 Dylan Johnstone Harris   MN   Polaris   101   DNF  DNF        
10121 Mike Simmons Superior   WI   Ski Doo   121         
10079 Paul Simonsen Frederic   WI   Ski Doo   79         
10715 Jake Neurer Cumberland   WI   Polaris   715         
10209 Justin Mackedanz Paynesville   MN   Ski Doo   209         
10833 Ted Sperling Danbury   WI   Arctic Cat   833   DNF  DNF  DNF         13 
10176 Krista Maki-zurn Downing   WI   Ski Doo   176          13 
10909 Gina Lamb Isanti   MN   Ski Doo   909   DNF         13 
10232 Joe Webb Dresser   WI   Polaris   232                 13 
10545 David Mckinney Cloquet   MN   Arctic Cat   545          13 
10024 Jason Mohr Alexandria   MN   Ski Doo   24          13 
10349 Kael Richards Ely   MN   Arctic Cat   347          13 
10613 Eddie Zupancich Babbitt   MN   Polaris   613          13 
Race Class:    Mod Drags
Rider First Last City         State Prov    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Finish
Number   Name   Name   
10036 David Fischer Eagan   MN   Ski Doo   36         
10086 Aaron Lundeen Maple Grove   MN   Ski Doo   086         
10321 Ryan Keith Siren   WI   Polaris   321         
10014 Howie Steenberg Inver Grove Heights   MN   Ski Doo   14         
10078 Matt Ledin Osceola   WI   Ski Doo   78   DNF        
10700 Mann Nordin Maple Plain   MN   Ski Doo   700         
10002 Jeff Fischer Eagan   MN          2   DNS  DNS  DNS         13 
10771 Dan Roth Chaska   MN   Ski Doo   777          13 
10987 Chris Erzar Ely   MN   Polaris   987          13 
Race Class:    Pro Open 
Rider First Last City         State Prov    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Finish
Number   Name   Name   
10014 Howie Steenberg Inver Grove Heights   MN   Ski Doo   14  
10002 Jeff Fischer Eagan   MN   Ski Doo   2  
10216 Bobby Penders Mahtomedi   MN   Arctic Cat   216  
10030 Kyle Carpenter Stacy   MN   Ski Doo   30   DNF 
10550 Joe Schellbach Rush City   MN   Arctic Cat   550  
10007 Jason Mcpheeters Zimmerman   MN   Polaris   7   DNF  DNF 
10029 Dale Lindbeck Chisago City   MN   Arctic Cat   29   DNF  DNF 
10724 Nick Gustafson Roseau   MN   Polaris   724   DNF 
10036 David Fischer Eagan   MN   Ski Doo   36   DNF  DNF 
10222 Clint Fjosne Willow River   MN   Ski Doo   222   10 
10076 Shawn Zurn Downing   WI   Ski Doo   76   DNF  DNF  11 
10987 Chris Erzar Ely   MN   Polaris   987   DNF  DNF  DNF  DNF  12 
10078 Matt Ledin Osceola   WI   Polaris   78   DNF  DNF  DNF  13 
Race Class:    Pro Stock 
Rider First Last City         State Prov    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Finish
Number   Name   Name   
10030 Kyle Carpenter Stacy   MN   Ski Doo   30         
10014 Howie Steenberg Inver Grove Heights   MN   Ski Doo   14         
10029 Dale Lindbeck Chisago City   MN   Arctic Cat   29         
10517 Arthur Coen Clayton   WI   Ski Doo   517   DNF        
10036 David Fischer Eagan   MN   Ski Doo   36   DNF        
10987 Chris Erzar Ely   MN   Polaris   987   DNF        
10078 Matt Ledin Osceola   WI   Polaris   78   DNF  DNF        
10007 Jason Mcpheeters Zimmerman   MN   Polaris   7         
10016 Derek Mcpheeters Isanti   MN   Polaris   16   DNF        
10700 Mann Nordin Maple Plain   MN   Ski Doo   700   DNF  DNF         10 
Race Class:    Semi Pro Open 
Rider First Last City         State Prov    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Finish
Number   Name   Name   
10244 Austin Mccurdy Lindstrom   MN   Yamaha   244   DNF  DNF  DNF        
10101 Dylan Johnstone Harris   MN   Polaris   101         
10311 Matt Lamb Isanti   MN   Polaris   311         
10121 Mike Simmons Superior   WI   Ski Doo   121         
10312 Eric Keith Siren   WI   Polaris   312   DNF        
10321 Ryan Keith Siren   WI   Polaris   321         
10111 Brandon Kulenkamp Hinckley   MN   Ski Doo   111         
10707 Rachel Obrien Luck   WI   Arctic Cat   707         
10119 Cole Engstrand Luck   WI   Polaris   119         
10715 Jake Neurer Cumberland   WI   Polaris   715          10 
10771 Dan Roth Chaska   MN   Ski Doo   777   DNF  DNF         11 
10377 Blake Pendzimas Isanti   MN   Yamaha   377   DNF  DNF         12 
10514 Mike Rowley Grand Forks   ND   Polaris   514   DNF         13 
Race Class:    Semi Pro Stock 
Rider First Last City         State Prov    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Finish
Number   Name   Name   
10929 Joe Swanson Ely   MN   Polaris   929   DNF        
10121 Mike Simmons Superior   WI   Ski Doo   121   DNF        
10068 Adam Johnsen Askov   MN   Ski-Doo   68         
10613 Eddie Zupancich Babbitt   MN   Polaris   613         
10349 Kael Richards Ely   MN   Arctic Cat   347         
10119 Cole Engstrand Luck   WI   Polaris   119         
10244 Austin Mccurdy Lindstrom   MN   Yamaha   244         
10715 Jake Neurer Cumberland   WI   Polaris   715   DNF        
10024 Jason Mohr Alexandria   MN   Ski Doo   24         
10417 Brian Kormanik Litchfield   MN   Ski Doo   417          10 
50005 Derek Zimney Roseau   MN   Polaris   159   DNF  DNF         11 
10110 Austin Holdt Luck   WI   Polaris   110   DNF         12 
10707 Rachel Obrien Luck   WI   Arctic Cat   707          13 
10555 Tyler Bethke Star Prairie   WI   Polaris   555   DNF  DNF         13 
10527 Joshua Smith Hastings   MN   Arctic Cat   527   DNF  DNF         13 
10232 Joe Webb Dresser   WI   Polaris   232   DNF         13 
10209 Justin Mackedanz Paynesville   MN   Ski Doo   209   DNF  DNF         13 
10916 Kyle Schounard Osceola   WI   Polaris   916   DNF         13 
10130 David Vorwerk New Ulm   MN   Ski Doo   130   DNF  DNF  DNF         13 
10058 Brett Holdt Frederic   WI   Polaris   58   DNF  DNF  DNF         13 
10018 Dan Hanson Cedar   MN   Polaris   18   DNF  DNF         13 
10225 Dale Schellbach Saint Paul   MN   Arctic Cat   225   DNF  DNF  DNF         13 
 
Sponsors of International Watercross Association (IWA). The IWA is a non-profit racing organization founded by, and owned by its membership. We sanction snowmobile watercross races throughout the U.S. and Canada 
We invite all our riders to visit our sponsors website.  Support the companies that are behind out racing community.
If you would like to sponsor International Watercross Association (IWA)
IWA C&A Pro Snowmobile Skis www.caproskis.net IWA Wiseco www.wiseco.com   
 IWA Artic FX www.arcticfxgraphics.com Paul's Custom Covers
     
 
International Watercross Association (IWA).   International Watercross Association (IWA)
21256 Oak Grove Drive
Pine City, MN 55063
Email (general):  iwaracing@iwaracing.com
Phone:  (320) 629-2911 or (651) 442-1073  
Follow IWA on facebook 
International Watercross Association (IWA) Facebook 
 
  488 Web Design Four88 website design www.488webdesign.com 
Photos Courtesy of  George Burger Photography, Bill Erzar Photography, Seen by Jordan