International Watercross Association (IWA).
  IWA C&A Pro Snowmobile Skis www.caproskis.net IWA Wiseco www.wiseco.com IWA Artic FX www.arcticfxgraphics.com  
    
HOME   Ø   REGISTRATION   Ø   STORE   Ø   SCHEDULE   Ø   MEMBERSHIP   Ø   SPONSORS   Ø   DRIVERS   Ø   CONTACT  
Rules   Ø   Results   Ø   Past News   Ø   Photos   Ø   Video   Ø   About IWA    Ø   Registered Drivers    Ø  Classifieds International Watercross Association (IWA) Facebook
    

Print the 2013 Wet and Wild Weekend at Brainerd IWA Watercross  Results
 
37th Annual World Championship Watercross Grantsburg WI
Race Class:    600 Drags
Rider First Last City         State Prov    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Finish Position
Number   Name   Name   
10333 Krystle Kulenkamp Stillwater   MN   Ski Doo   333         
10779 Laura Henderson Fond Du Lac   WI   Ski Doo   779         
10349 Kael Richards Ely   MN   Ski Doo   349         
10619 Bradley Maslow Siren   WI   Polaris   619   DNF        
10313 Autumn Pendegayosh Nevis   MN   Ski Doo   313   DNF  DNF  DNF        
10717 Craig Rutschow Red Wing   MN   Ski Doo   717   DNF  DNF        
10888 Robert Black Garner   IA   Polaris   888   DNF  DNF         DQ 
Race Class:    800 Drags
Rider First Last City         State Prov    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Finish Position
Number   Name   Name   
10244 Austin Mccurdy Lindstrom   MN   Ski Doo   244         
10101 Dylan Johnstone Harris   MN   Polaris   101   DNF  DNF        
10121 Mike Simmons Superior   WI   Ski Doo   121         
10176 Krista Maki-zurn Downing   WI   Ski Doo   176         
10312 Eric Keith Siren   WI   Polaris   312         
10063 Victoria Rehbein Willow River   MN   Ski Doo   63   DNF        
10833 Ted Sperling Danbury   WI   Arctic Cat   833   DNF  DNF  DNF         13 
10110 Austin Holdt Luck   WI   Polaris   110          13 
10079 Paul Simonsen Frederic   WI   Ski Doo   79   DNF         13 
10593 Cole Fornengo Danbury   WI   Polaris   595   DNF  DNF  DNF         13 
10240 Robert Henderson Fond Du Lac   WI   Ski Doo   240          13 
10190 Justin Ecklund Victoria   MN   Polaris   190   DNS  DNS  DNS         13 
10209 Justin Mackedanz Paynesville   MN   Ski Doo   209   DNF  DNF         13 
10232 Joe Webb Dresser   WI   Polaris   232          13 
10715 Jake Neurer Cumberland   WI   Polaris   715          13 
10349 Kael Richards Ely   MN   Polaris   347   DNF         13 
10707 Rachel Obrien Luck   WI   Arctic Cat   707   DNF         13 
10619 Bradley Maslow Siren   WI   Polaris   619   DNF  DNF  DNF         13 
10527 Joshua Smith Hastings   MN   Arctic Cat   527   DNF  DNF         13 
10545 David Mckinney Cloquet   MN   Arctic Cat   545   DNF         13 
10613 Eddie Zupancich Babbitt   MN   Polaris   613          13 
10024 Jason Mohr Alexandria   MN   Ski Doo   24   DNF  DNF         13 
10909 Gina Lamb Isanti   MN   Ski Doo   909   DNF         13 
10929 Joe Swanson Ely   MN   Arctic Cat   929          13 
Race Class:    Mod Drags
Rider First Last City         State Prov    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Finish Position
Number   Name   Name   
10036 David Fischer Eagan   MN   Ski Doo   36         
10077 Ryan Desjardins Port Mcnicoll   ON   Ski Doo   77         
10724 Nick Gustafson Roseau   MN   Polaris   724   DNF  DNF        
10078 Matt Ledin Osceola   WI   Ski Doo   78         
10321 Ryan Keith Siren   WI   Polaris   321   DNF        
10004 Andy Busse Berlin   WI   Ski Doo   4   DNF        
10700 Mann Nordin Maple Plain   MN   Ski Doo   700          13 
10034 Scott Mosher Ithaca   NY   Polaris   34   DNF  DNF  DNF         13 
10240 Robert Henderson Fond Du Lac   WI   Ski Doo   240          13 
10127 Lance Gravelle Stacy   MN   Ski Doo   127          13 
10014 Howie Steenberg Inver Grove Heights   MN   Ski Doo   14          13 
10377 Blake Pendzimas Isanti   MN   Yamaha   377          13 
10216 Bobby Penders Mahtomedi   MN   Arctic Cat   216          13 
10086 Aaron Lundeen Maple Grove   MN   Ski Doo   086          13 
Race Class:    Pro Open
Rider First Last City         State Prov    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Finish Position
Number   Name   Name   
10029 Dale Lindbeck Chisago City   MN   Arctic Cat   29  
10014 Howie Steenberg Inver Grove Heights   MN   Ski Doo   14  
10003 Joey Strub Bayport   MN   Ski Doo   3  
10004 Andy Busse Berlin   WI   Ski Doo   4   DNF 
10987 Chris Erzar Ely   MN   Polaris   987  
10724 Nick Gustafson Roseau   MN   Polaris   724  
10413 Chad Maki Hudson   WI   Ski Doo   413   DNF  DNF 
10134 Jt Kosnitch Isanti   MN   Ski Doo   134  
10030 Kyle Carpenter Stacy   MN   Ski Doo   30  
10007 Jason Mcpheeters Zimmerman   MN   Polaris   7   10 
10222 Clint Fjosne Willow River   MN   Ski Doo   222   11 
10077 Ryan Desjardins Port Mcnicoll   ON   Polaris   77   12 
10454 Travis Audorff Chippewa Falls   WI   Arctic Cat   454   DNF  DNF  DNF  DNF  13 
10517 Arthur Coen Clayton   WI   Ski Doo   517   DNF  DNF  DNF  DNF  13 
10076 Shawn Zurn Downing   WI   Ski Doo   76   DNF  DNF  DNF  DNF  13 
10550 Joe Schellbach Rush City   MN   Arctic Cat   550   DNF  13 
10002 Jeff Fischer Eagan   MN   Ski Doo   2   DNF  DNF  13 
10216 Bobby Penders Mahtomedi   MN   Arctic Cat   216   DNF  DNF  DNF  13 
10078 Matt Ledin Osceola   WI   Polaris   78   DNF  DNF  DNF  DNF  13 
10036 David Fischer Eagan   MN   Ski Doo   36   DNF  13 
10187 Jon Novotny Buffalo   MN   Ski Doo   187   DNF  13 
10168 Tj Peterson St. Croix Falls   WI   Polaris   168   DNF  DNF  13 
10034 Scott Mosher Ithaca   NY   Polaris   34   13 
10139 Nathan Day Penatanguishene   ON   Polaris   138   13 
Race Class:    Pro Stock
Rider First Last City         State Prov    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Finish Position
Number   Name   Name   
10413 Chad Maki Hudson   WI   Ski Doo   413         
10014 Howie Steenberg Inver Grove Heights   MN   Ski Doo   14         
10030 Kyle Carpenter Stacy   MN   Ski Doo   30   DNF        
10016 Derek Mcpheeters Isanti   MN   Polaris   16         
10517 Arthur Coen Clayton   WI   Ski Doo   517   DNF  DNF  DNF        
10029 Dale Lindbeck Chisago City   MN   Arctic Cat   29         
10077 Ryan Desjardins Port Mcnicoll   ON   Polaris   77         
10027 Trevor Fjosne Willow River   MN   Yamaha   27         
10034 Scott Mosher Ithaca   NY   Polaris   34         
10321 Ryan Keith Siren   WI   Polaris   321          10 
10987 Chris Erzar Ely   MN   Polaris   987          11 
10151 Cody Engstrand Luck   WI   Polaris   151   DNF         12 
10700 Mann Nordin Maple Plain   MN   Ski Doo   700          13 
10216 Bobby Penders Mahtomedi   MN   Arctic Cat   216   DNF  DNF         13 
10139 Nathan Day Penatanguishene   ON   Polaris   138          13 
10078 Matt Ledin Osceola   WI   Polaris   78   DNF  DNF  DNF         13 
10036 David Fischer Eagan   MN   Ski Doo   36   DNF         13 
10454 Travis Audorff Chippewa Falls   WI   Arctic Cat   454   DNF  DNF         13 
10327 Ben Grandprey North Branch   MN   Arctic Cat   327   DNF  DNF  DNF         13 
Race Class:    Semi Pro Open
Rider First Last City         State Prov    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Finish Position
Number   Name   Name   
10219 Josh Johnson Cambridge   MN   Ski Doo   219         
10119 Cole Engstrand Luck   WI   Polaris   119         
10321 Ryan Keith Siren   WI   Polaris   321   DNF        
10312 Eric Keith Siren   WI   Polaris   312         
10121 Mike Simmons Superior   WI   Ski Doo   121   DNF  DNF        
10111 Brandon Kulenkamp Hinckley   MN   Ski Doo   111         
10244 Austin Mccurdy Lindstrom   MN   Yamaha   244         
10715 Jake Neurer Cumberland   WI   Polaris   715         
10042 Wade Lund Hackensack   MN   Polaris   42         
10101 Dylan Johnstone Harris   MN   Polaris   101   DNF         10 
10377 Blake Pendzimas Isanti   MN   Yamaha   377          11 
10151 Cody Engstrand Luck   WI   Polaris   151   DNF         12 
10771 Dan Roth Chaska   MN   Ski Doo   777   DNF  DNF  DNF         13 
10801 Thomas Blossom Lino Lakes   MN   Polaris   801   DNF  DNF  DNF         13 
10707 Rachel Obrien Luck   WI   Arctic Cat   707   DNF         13 
50011 Jerry Tongen Jr. Princeton   MN   Yamaha   41   DNF         13 
10117 Logan Miller St. Peter   MN   Polaris   117   DNF  DNF  DNF         13 
10212 Zachary Carpenter Mora   MN   Ski Doo   212   DNF  DNF  DNF         13 
10027 Trevor Fjosne Willow River   MN   Yamaha   27          13 
10311 Matt Lamb Isanti   MN   Polaris   311   DNF  DNF  DNF         13 
10514 Mike Rowley Grand Forks   ND   Polaris   514   DNF  DNF  DNF         13 
Race Class:    Semi Pro Stock
Rider First Last City         State Prov    Vehicle Make       Vehicle Number  Round 1  Round 2  Round 3  Round 4  Finish Position
Number   Name   Name   
10119 Cole Engstrand Luck   WI   Polaris   119         
10929 Joe Swanson Ely   MN   Polaris   929         
10099 Matt Schebaum Jackson   WY   Polaris   99         
10121 Mike Simmons Superior   WI   Ski Doo   121   DNF        
10707 Rachel Obrien Luck   WI   Arctic Cat   707         
10068 Adam Johnsen Askov   MN   Ski Doo   68         
10058 Brett Holdt Frederic   WI   Polaris   58   DNF        
10854 Brandon Freeman Isanti   MN   Ski Doo   854   DNF        
10613 Eddie Zupancich Babbitt   MN   Polaris   613   DNF        
10024 Jason Mohr Alexandria   MN   Ski Doo   24   DNF         10 
10813 Aaron Godeen Isanti   MN   Polaris   813   DNF  DNF         11 
10110 Austin Holdt Luck   WI   Polaris   110          12 
10916 Kyle Schounard Osceola   WI   Polaris   916          13 
100001 Mike Benoy Woodbury   MN   Polaris   9   DNF  DNF  DNF         13 
10593 Cole Fornengo Danbury   WI   Polaris   595   DNF  DNF  DNF         13 
10130 David Vorwerk New Ulm   MN   Ski Doo   130   DNF  DNF  DNF         13 
10209 Justin Mackedanz Paynesville   MN   Ski Doo   209   DNF  DNF  DNF         13 
10225 Dale Schellbach Saint Paul   MN   Arctic Cat   225   DNF  DNF  DNF         13 
10715 Jake Neurer Cumberland   WI   Polaris   715   DNF  DNF         13 
10268 Joey Blackstone Orono   MN   Ski Doo   268   DNF  DNF  DNF         13 
10349 Kael Richards Ely   MN   Polaris   347   DNF  DNF         13 
10417 Brian Kormanik Litchfield   MN   Ski Doo   417          13 
10527 Joshua Smith Hastings   MN   Arctic Cat   527   DNF  DNF  DNF         13 
10619 Bradley Maslow Siren   WI   Polaris   619   DNF  DNF         13 
10545 David Mckinney Cloquet   MN   Arctic Cat   545   DNF  DNF  DNF         13 
10616 Jonathon Holmes Grantsburg   WI   Ski-Doo   616   DNF  DNF  DNF         13 
10555 Tyler Bethke Star Prairie   WI   Polaris   555          13 
 
Sponsors of International Watercross Association (IWA). The IWA is a non-profit racing organization founded by, and owned by its membership. We sanction snowmobile watercross races throughout the U.S. and Canada 
We invite all our riders to visit our sponsors website.  Support the companies that are behind out racing community.
If you would like to sponsor International Watercross Association (IWA)
IWA C&A Pro Snowmobile Skis www.caproskis.net IWA Wiseco www.wiseco.com     
 IWA Artic FX www.arcticfxgraphics.com Paul's Custom Covers  
    Learn more about our Sponsors ...   
       
 
International Watercross Association (IWA).   International Watercross Association (IWA)
21256 Oak Grove Drive
Pine City, MN 55063
Email (general):  iwaracing@iwaracing.com
Phone:  (320) 629-2911 or (651) 442-1073  
Follow IWA on facebook 
International Watercross Association (IWA) Facebook 
 
  488 Web Design Four88 website design www.488webdesign.com 
Photos Courtesy of  George Burger Photography, Bill Erzar Photography, Seen by Jordan